Kam jste se to dostali


Vítejte na internetových stránkách věnovaných chovu motýlů a strašilek. Informace zde uvedeny jsou poskládány zejména z mé vlastní praxe a zkušeností.
Věřím (a doufám), že návštěva tohoto webu nebude pro nikoho ztrátou času.

pátek 28. listopadu 2014

HMYZ - stručný přehled

Hmyz (Insecta) je bez pochyb nejbohatší třída členovců a živočichů vůbec. Najdeme tu tolik rozmanitého života, tolik barev, tvarů, způsobů žití a dalších rozdílností. Těžko by to všechno někdo vymyslel.
Hmyzí zástupce můžeme objevit téměř kdekoliv na Zemi a předpokládá se, že zde žije daleko více druhů, než je známo. Každý rok jsou totiž objevovány nové druhy i na místech, která už byla probádána.

Hmyz dokáže být v mnoha směrech velmi užitečný, ale mnohdy i pravý opak.
Jako jedny z nejznámějších a nejstarších hmyzích chovanců můžu jistě označit včely. Poskytují člověku i přírodě mnoho užitku. Opylují rostliny a produkují med, vosk a propolis.
Když mluvíme o opylovačích, zmínku si zaslouží i čmeláci a mí milovaní motýli.
Nepostradatelní pomocníci jsou druhy, které pomáhají likvidovat tlející organické látky, např. larvy much, mrchožrouti, chrobáci a larvy řady brouků.
Užitečná jsou také slunéčka, která loví mšice. A ačkoliv se na první pohled nezdají, své kladné stránky mají i vosy. Loví totiž mimo jiné i otravný hmyz - komáry apod.
Mezi ne zrovna užitečné zástupce hmyzu můžeme zařadit již zmíněné komáry (ty snad nemůže mít rád nikdo), bohužel i některé druhy motýlů, pilatky, mšice, některé brouky, blechy nebo vši.

Do třídy hmyzu patří mnoho řádů. Vyberu z nich ty, které jsou z mého pohledu chovatelsky zajímavější a velmi stručně se je pokusím přiblížit.

sobota 1. listopadu 2014

Letem světem obří skupinou BEZOBRATLÍ

Jelikož bezobratlí jsou tak obsáhlá skupina živočichů, že bych těžko mohl popisovat všechny, kteří se sem řadí, udělám opravdu velmi stručný výcuc.
Abychom si udělali takovou stručnou charakteristiku toho, co všechno do této objemné skupiny živočichů spadá, vyberu především chovatelsky "zajímavé" oblasti.

V chovech jsou z bezobratlých nejčastěji zastoupeny kmeny členovci, měkkýši a v mořské akvaristice potom žahavci.

Z žahavců (Cnidaria) to jsou především korálnatci, kteří získávají v poslední době stále větší oblibu. Patří sem např. koráli a sasanky. Na první pohled živočichy ani zdaleka nepřipomínají, ale jak se říká - zdání klame. Jsou to draví polypi s trubicovitým tělem, vybaveni chapadly s žahavými buňkami. Žijí přisedlí k povrchu a mnohdy vytváří nádherné barevné a tvarové scenérie. Těžko si lze představit pěkné mořské akvárium bez těchto tvorů.

Sasanka hnědá (Anemonia sulcata), © Pavel Jícha